Obec Chotýšany
Chotýšany 54, 257 28 Chotýšany
Úřední hodiny
Pondělí 08:00 - 11:30 12:30 - 16:30
Středa 08:00 - 11:30 12:30 - 16:30
Čtvrtek 15:30 - 19:00
Využívání archivních informací
Archiválie jsou písemné, obrazové, zvukové a jiné záznamy trvalé hodnoty vzniklé z činnosti státních orgánů, obcí a jiných právnických i fyzických osob.
Archivy jsou specializovaná zařízení ke studiu pro veřejnost.
Slouží k:
všestranné péči o archiválie, jejich ukládání a zpracování,
vědeckému, kulturně výchovnému, hospodářskému, správnímu a vlastivědnému využívání,
vědeckovýzkumné činnosti v oblasti archivnictví, historie a příbuzných vědních oborů,
výkonu státní správy v oblasti dohledu na spisovou službu, vyřazování písemností (skartační řízení) a výběru archiválií,
provádění rešerší pro tuzemské i zahraniční badatele,
vyhledávání archiválií pro pořizování výpisů, opisů a reprodukcí, jak pro účely státní správy, tak i pro veřejnost.
Osoba oprávněná nahlížet do archiválií musí být starší 18 let (osoba mladší 18 let pouze v doprovodu zákonného zástupce).
Cizinci mají v archivu stejná práva jako občané České republiky.
Do archiválií mladších 30 let nebo do nezpracovaného materiálu lze nahlížet jen se souhlasem ředitele nebo vedoucího archivu, v němž jsou archiválie uloženy; u starších archiválií není třeba žádat souhlas ředitele.
Souhlas k nahlížení do archiválií mladších 30 let nelze udělit, jestliže by tím byla ohrožena bezpečnost státu nebo veřejná bezpečnost, nebo právem chráněné zájmy osob; z týchž důvodů lze odepřít nahlížení do ostatních archiválií.
Před započetím studia je nutné zjistit, ve kterém archivu se požadované archiválie nalézají; většina jich je uložena na základě provenienčního principu podle původců a jejich kompetenčních oblastí, v nichž působily.
Doporučujeme proto, abyste se před návštěvou archivu přesvědčili, že v něm jsou požadované archiválie uloženy, a písemně nebo telefonicky archiv předem informovali o své návštěvě.
Státní oblastní archivy - Státní oblastní archiv v Praze, Státní oblastní archiv v Třeboni, Státní oblastní archiv v Plzni, Státní oblastní archiv v Litoměřicích, Státní oblastní archiv v Zámrsku, Moravský zemský archiv v Brně a Zemský archiv v Opavě
Státní okresní archivy (v každém okrese)
Archivy územních samosprávných celků - Archiv hlavního města Prahy, Archiv města Brna, Archiv města Ostravy, Archiv města Plzně a Archiv města Ústí nad Labem
Specializované archivy (např. Archiv Pražského hradu, Archiv Univerzity Karlovy, Archiv Národního muzea, Vojenský historický archiv, Národní filmový archiv, Archiv Akademie věd České republiky a další)
Je třeba mít k dispozici doklad totožnosti.
Při první návštěvě archivu vyplníte badatelský list a poté žádanku o předložení požadovaných archiválií ke studiu; obojí získáte přímo v archivu.
Občané České republiky vyplňují do badatelského listu číslo občanského průkazu, cizinci vyplňují číslo pasu.
Správní poplatky:
Předkládání matrik není zpoplatněno.
Poplatky za služby:
Archiválie jsou badatelům předkládány k nahlížení bez poplatků.
Badatelské služby jsou zpoplatňovány dle sazebníku zveřejněném v příloze č. 4 k vyhlášce č. 645/2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
Lhůty pro vyřízení nejsou stanoveny.
Další účastníci postupu nejsou stanoveni.
Další činnosti nejsou stanoveny.
Případný dotaz můžete zaslat na e-mailovou adresu Ministerstva vnitra - odbor archivní správy a spisové služby: assekret@mvcr.cz nebo na e-mailovou adresu Národního archivu: na@nacr.cz.
10.08.2015
Bez časového omezení.